dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona rodziny Pławskich.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Pławscy z Motylewa ˇ Pławscy z Bogdańca ˇ Pławscy na Białorusi. ˇ Pławscy w USA ˇ Linki ˇ Download ˇ ˇ Kategorie Newsów ˇ
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ostatnie Artykuły
O Józefie Pławskim.
Zapomniane zapiski.
Pławscy z Glebowców.
Rodzina z Pławskich.
Rosyjski ślad.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Moje drzewo
drzewo genealogiczne
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze z bloga
Tutaj treść linku.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Witamy
Witam serdecznie na stronie rodziny Pławskich!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Okazuje się, że Pławscy byli wszędzie. Przy okazji poszukiwań rodu Wiszniewskich, znalazłem kilka metryk XIX- wiecznych z rodziny Pławskich z tej parafii .

Metryka urodzenia Emilii Pławskiej, córki Wincentego i Marceliny z Sokołowskich.Metryka urodzenia Piotra Pławskiego, syna Bartłomieja i Antoniny z Monkiewiczów.Metryka urodzenia Józefa Pławskiego, syna Jana i Marianny z Misiewiczów.Metryka urodzenia Marianny Pławskiej, córki Antoniego i Marty z Karpowiczów.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Mam nadzieję, że robiąc wyjątek na mojej stronie, pomożemy temu dzielnemu żołnierzowi . Im więcej nas będzie, tym lepiej! Jeżeli możecie wpłacić chociaż niewielką kwotę na wskazane konto, nasz cel zostanie osiągnięty. Z góry dziękuję za pomoc i okazane serce!

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Jak wiemy, Pławscy mieszkali w różnych regionach naszego kraju. Jednym z takich regionów, gdzie osiedli był Myszyniec i jego okolice. Od mojego znajomego- Darka, otrzymałem kilka lat temu specyficzny prezent. Są to wspomnienia jego cioci spisane przez nią wiele lat temu na temat rodziny Pławskich z tamtych okolic.
Zapraszam do lektury!

Rodzina Siok.

Rodzina dość zamożna, ojciec zmarł wcześnie. Mieli trójkę dzieci.
Ewa. Jej mąż był stolarzem, nazwisko męża nie wiadomo ( nikt nie pamięta) . Ludzie mówili na niego „Ciesiółka”lub „Lis”. Mieli 2 córki: Helenę, urodzoną ok. 1900 r. i młodszą Rozynę. Obydwie córki zmarły na suchoty mając po 20 lat.
Ewa mieszkała z matką. Ta mając 100 lat spadła ze strychu, potłukła się, jeszcze z rok leżała i zmarła. Potem zmarła Ewa.
Brat- imię nieznane, ożenił się. Żona sparaliżowana na jeden bok, zmarła młodo. Ich córka Janka wyszła za mąż za Władka Kosika. Wyjechali do Francji, tam Janka zmarła. Zostały po niej dwie córki. Władek ożenił się we Francji z kobietą z Pełt ( koło Myszyńca). Druga córka brata- Marysia, zamieszkała w Serafinie, miała córkę tez Marysię. Obydwie zmarły prawdopodobnie na suchoty.
Anna Siok ( moja babcia) urodzona 2 czerwca 1877 roku.

Pławscy.

Rodzice zmarli wcześnie pozostawiając dwóch małych synków. Opiekę nad chłopcami przejął stryj.
Młodszego chłopca stryj wywiózł do lasu , tam go pozostawił i słuch o nim zaginął.
Dziadek ożenił się z Anną Siok, moją babcią. Był od niej trochę młodszy. Zmarł w 1949 lub 1950 roku, mógł mieć wtedy 65 lat, czyli urodził się około 1885 roku. Zmarł w Jerutach koło Szczytna. Tam mieszkali dziadkowie z moją mamą i rodzeństwem.

Z małżeństwa Anny i Marcina Pławskich przyszły na świat dzieci:
Władysław, urodzony 25 stycznia 1911 r.
Marianna, 25 stycznia 1913
Paulina, 19 czerwiec 1915
Bolesław, 1917
Helena, 1919
Stanisław, 1928.

W czasie I wojny światowej dziadkowie znajdowali się w okolicach Ostródy, tam urodziły się dzieci- Paulina, Bolesław, Helena. Dziadek pracował- był jakimś, jak gdyby brygadzistą, zarabiał bardzo dobrze, lecz rodzina żyła bardzo skromnie. Wszystkie pieniądze odkładano.
Władze pruskie żądały, aby dziadek podpisał poddaństwo niemieckie. Dziadek nie chciał i postanowił wracać z rodziną do Myszyńca.
Kupili dzieciom ubranie, obuwie, jedzenie na drogę, wzięli pieniądze ( było ich bardzo dużo) i wracali do Polski.
Poszli z babcią kupić coś do picia. Dzieci zostawili na stacji, polecając starszym pilnować młodszych. Ktoś zwabił dziadka i babcię i zamknął na kłódkę w jakiejś stodole. Babcia tak głośno krzyczała i rozpaczała, waliła pięściami w drzwi, że ktoś w końcu ich uwolnił. Gdy przyszli na stację, okazało się, że brak dziecka- Paulinki. Szukali koło stacji i w pociągach i w końcu znaleźli ją i zabrali jakimś ludziom, którzy ja zwabili.
Gdy dojechali do Myszyńca- klęska! Okazało się, że pieniądze, których zgromadzili bardzo dużo, nie są nic warte w Polsce. Znów wielka bieda. Pooddawali starsze dzieci na służbę. Jakoś urządzili się w Myszyńcu. Dziadek naprawiał obuwie, jednocześnie miał nadzór nad łaźnią miejską ( pracował jako stróż, palacz czy ktoś w tym rodzaju).
Zaczęło im się lepiej powodzić. Dzieci służyły u bogatych lub starsze najmowały się do pracy w majątkach ziemskich przeważnie w okolicach Ciechanowa i Przasnysza. Potem zaczęły zakładać swoje rodziny.

Władysław.
Mało zaradny, nieśmiały. Żona Stefania miała panieńską córkę Władzię. Nie chciał się żenić ze Stefanią, ale ona ciągle za nim chodziła, nie dawała mu spokoju. Była bardzo zaradna, energiczna.
Babcia poradziła mu, żeby się z nią ożenił. Będzie miał dobrze, bo ona wszystko załatwi. Mieli syna Wacława, który zmarł mają dwadzieścia kilka lat, nie wiadomo z jakiego powodu. Młodsza córka Zofia ( ur. 1938) mieszka gdzieś 12 km od Ornety. Rodzice tez z nią mieszkali, lecz już zmarli ( 1982, 1983 r.). Zofia ma chyba syna. Władysława mieszka w Białymstoku, ma chyba dwójkę dzieci.

Jabłonowscy.

Najstarsza córka Marysia była bardzo ładna. Wyszła za maż za Wacława Jabłonowskiego. Mieszkali w okolicach Ciechanowa- Rembowie. Po wojnie otrzymali 8 ha ziemi, gospodarzyli. Potem ziemię sprzedali i zaczęli pracować w PGR Rembówko. Potem przenieśli się do Zagrzewa koło Nidzicy, gdzie mieszkał brat, Stanisław Pławski ( u niego też przebywała babcia).
W 1965 r. przenieśli się do Łutynówka koło Olsztynka gdzie zmarli ( wujek około 1983 roku, ciocia 3 lata później).
Mieli czterech synów:
Stanisław, ur, 1937
Tadeusz, ur. 1940
Ryszard, ur. 1946
Jan, ur. 1951 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Jutro mija dokładnie 25 lat od chwili śmierci mojego ojca, Antoniego Pławskiego. Szkoda, że tak mało mi opowiadał o swojej rodzinie, o której nadal wiem bardzo niewiele. Źałuję też, że do tej pory mam bardzo ograniczony kontakt z krewnymi z rodziny Pławskich z Gorzowa i Szczecina. Być może kiedyś to się zmieni...

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Tym razem nie o Pławskich, ale o Podgórskich. Postanowiłem wykorzystać moją stronę i sporą jej popularność w uzyskaniu pomocy naszej rodaczce Irenie Kotlarovej z domu Podgórskiej, która obecnie mieszka na Ukrainie. Ma czysto polskie korzenie, jej przodkowie i zagubiona rodzina jeszcze w latach 30- tych XX wieku zamieszkiwała w Zgierzu.
Przeczytajcie jej przejmującą historię. Mam nadzieję, że wspólnie odnajdziemy jej krewniaków ze Zgierza. Warto wynagrodzić te kobietę za jej determinację.

Jestem Irena Podgórska. Treść mego zlecenia polega na tym, że ja żyjąc długi czas w Ukrainie staram się odnaleźć swych krewnych, którzy żyją w Polsce.
Wskazane poniżej wiadomości były otrzymane mną z archiwum urzędu SBU obwodu sumskiego i są właściwie poświadczone.
Mój pradziadek – Anastazy Podgórski, imię ojca Rafał, urodzony w 1891 roku w Zgierzu, Łódzkiego województwa, był obywatelem Polski. Narodowość – polska.
Polskie pochodzenie Podgórskiego Anastazy potwierdza się dowodem od 2 grudnia 1926 roku Jałtańskiego Polskiego Domu, pod ochroną którego w ten czas byli obywateli Polski. W tym czasie mój pradziadek znajdował się tam jako żołnierz, który trafił do szpitalu po zranieniu. Tam on poznał moją prababcie, zakochał się w nią i ożenił się z nią.
Do 7 sierpnia 1937 roku pradziadek pracował jako kierownik działu tartaku współdzieleni „Nowy pobyt” miasta Łebedyn obwodu sumskiego. Gdzie mieszkał z żoną, dwoma córkami i synem, Leonidem, który jest moim dziadkiem.
Na początku 1937 roku mój pradziadek otrzymał list od swej siostry, która mieszkała w Polsce. Żeby otrzymać pomoc od swych krewnych, mój pradziadek pojechał do konsulatu RP w Charkowie.
7 sierpnia 1937 roku mój pradziadek został aresztowany przez trzech komisarzy Komisariatu Ludowego Spraw Wewnętrznych ZSRR w obwodzie charkowskim i skazany za art. 54 p. 10 „a” jako obywatel, który czynił szpiegowskie działania na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z wyrokiem 22 października 1937 roku mój pradziadek został rozstrzelany.
W latach 50 zeszłego wieku była druga próba naszych krewnych z Polski odnaleźć nas. Mój dziadek Leonid Podgórski, w ten czas obejmował kierowniczą posadę w służbie państwowej miasta Łebedyn. Pracownicy NKWD uporczywie rekomendowali zrezygnować ze związków rodzinnych w Polsce. Mój dziadek był zmuszony to uczynić by obronić siebie i swoją rodzinę od późniejszych represji ze strony NKWD.U mego pradziadka w Rzeczypospolitej Polskiej zostali siostry i bracia: Ceta, Eleonora, Feliks i Bronisława Podgórscy.
Dodatkowa informacja o członkach rodziny mego pradziadka.
W rodzinie Rafała Podgórskiego i Teresy Olszańskiej było 5 dzieci to:
- Podgórska Ceta – data urodzenia mi jest nie wiadoma;
- Podgórski Anastazy – 3(15).01.1891 – mój pradziadek;
- Podgórska Eleonora – 30.03(11.04).1893;
- Podgórski Feliks – 02(14).01.1896;
- Podgórska Bronisława – 20.08(01.09).1898.
Moi rodzice i ja jesteśmy dumni, że jesteśmy potomkami Podgórskich, i chcemy odnaleźć swych krewnych ze strony dziadka i pradziadka, którzy w dzisiejszych czasach podobnie również żyją w Zgierzu, Rzeczpospolita Polska.
W związku z powyższym proszę państwa o pomóc w odnalezieniu krewnych oraz rozpatrzenia możliwości uzyskania informacji o miejscu ich zamieszkania. "

Jeszcze może dodam drugi list:
" Narodził się Anastazy Podgórski 9 stycznia 1891 roku w Zgierzu, wg archiwów miał on 3 siostry- Cetę, Bronisławę, Eleonorę i brata Feliksa. Jednak podczas przesłuchania w 1936 roku przyznał się do pozostałego rodzeństwa- Zofii, Apolonii, Marii, Stefana i Romana.
Studiował w Łodzi dekoratorstwo, jeździł do Francji na staż. Później dostał się do wojska do 130 Pułku Chersońskiego. Został ranny i wysłał do szpitala Alexandra III w Jałcie. Tam poznał księżną Bariatyńską, która się nim opiekowała. To ona poznała go ze swoją pomocnicą Marią i doprowadziła w efekcie do ich ślubu.
W 1920 r. Został aresztowany jako szpieg przez Polskę. Ale moja babcia Maria wykupiła go dzięki wstawiennictwu księżnej. Potem przeniósł się do rodzinnego miasta babci Lebiedina w obwodzie sumskim.
Jego krewni z Polski konsekwentnie pomagali mu, wysyłali paczki z zywnością i innymi produktami. W 1936 roku jego rodzina oświadczyła, że na ich ziemi będzie przebiegała linia kolejowa i oni chcą wykupić tam ziemię. On zgodził się na to. Po tym wyjechał do Charkowa do polskiej ambasady Co tam się wydarzyło, tego nie wiemy, bo pradziadek nigdy o tym nie rozmawiał. Po 6 miesiącach został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Polski. Więcej nikt go już nie widział.
On miał dwie córki- Walentynę i Eleonorę a także syna Leonida ( Lucjana) mojego dziadka. Leonid miał córkę Ludmiłę i Władimira ( Włodzimierza ) mojego ojca. Walentyna nie miała dzieci, a Eleonora urodziła córkę Halinę, która niestety, nie miała dzieci.
Rok temu otrzymałam dostęp do ksiąg archiwum NKWD. Otrzymałam zapisy dotyczące mojego pradziadka Anastazego i uznałam, że został rozstrzelany 11 sierpnia 1937 roku w Charkowie. Jednakże jest drugi dokument w którym napisane jest, że był zesłany na 10 lat i zmarł w 1942 roku.
W innym protokole, ale także na podstawie tego co mówiła babcia-jego brat posiadał tartak. Inny był rolnikiem, a trzeci był właścicielem ziemi z ogrodem. Były też zdjęcia krewnych z Polski. Jak zeskanuję to wyslę.W latach 50-tych mój dziadek pochodził z KGB i powiedział, że jego krewni dążą do Polski (zamówienie do ambasady). Ale przyznać się do swojej rodziny w Polsce nie mógł, gdyż groziło mu niebezpieczeństwo dla własnej rodziny. To wszystko. Dziadek i cała jego rodzina, to jest bardzo trudne do zniesienia. Tak bardzo chciałabym to wszystko odkryć i poukładać."
W międzyczasie pani Irena otrzymała odpowiedź z łódzkiego archiwum, którą tu publikuję.
Teraz jakie podjąłem działania? Napisałem kilka ogłoszeń na stronach i forach w Zgierzu, do tego wysłałem pismo do USC w tym mieście, rozesłałem tez kilka wiadomości do różnych Podgórskich ze Zgierza. Efekt na razie mizerny.
Teraz moja prośba do Was o rady i sugestie- czy jest jakaś szansa czy punkt zaczepienia, aby znaleźć potomków jej przodków w Zgierzu?

Jest dalszy ciąg tej historii. Pani Irena przesłała mi całą serię zdjęć od kuzynki swojej mamy. Sa to przepiękne zdjęcia rodzinne w większości z lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

Ale przedtem drzewo genealogiczne rodziny Podgórskich.

Image and video hosting by TinyPic

Pierwsza Fotografia- Eleonora Podgórska.

Image and video hosting by TinyPic
I dedykacja z drugiej strony:

Image and video hosting by TinyPic

Feliks Podgórski.

Image and video hosting by TinyPic

Dedykacja z tej fotografii:

Image and video hosting by TinyPic

Fotografia Feliksa z żoną:

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Eleonora Podgórska, podpisywała się jako Leocha:

Image and video hosting by TinyPic

Napis na odwrocie:

Image and video hosting by TinyPic

Fotografia Zofii:

Image and video hosting by TinyPic
I podpis:

Image and video hosting by TinyPic

Mała Grecia ( Greta?)
Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Maria ( Marycha) Nostkowa( ?) bratowa Feliksa?
Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Mały Piotrus

Image and video hosting by TinyPic

Dedykacja na zdjęciu z Piotrusiem.

Image and video hosting by TinyPic

Wszystkie te fotografie Irina otrzymała od swej rodziny ze Zgierza.
Kolejna rzecz- moi znajomi z grupy Genealodzy na Facebooku podpowiedzieli mi, że na pabianickim cmentarzu znajdują się stare groby Podgórskich związanych prawdopodobnie z ta rodziną. Miał być tez pochowany i Feliks podgórski. Okazało się, że nie ma tam jego grobu. Córka mojej kuzynki zrobiła kilka zdjęć tych grobów. Okazało się, że są tam pochowani- Janina Podgórska i malutkie dziecko, Małgorzata, żyjąca tylko 12 dni.
Oto te fotografie:

Krzyżyk w miejscu pochowanej małej Małgosi.

Image and video hosting by TinyPic

Grób Janiny Podgórskiej. Niestety, napis jest mało czytelny.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Wg mojej cioci, która widziała nagrobek Janiny, widnieje tam słabo widoczny napis iż zmarła 18 czerwca, sierpnia lub września 1953 lub 1963 roku.
I to właściwie wszystko co wiemy.
Apeluję do wszystkich, szczególnie do mieszkańców Zgierza- pomóżcie nam odnaleźć rodzinę Ireny. Może po obejrzeniu tych fotografii i drzewa genealogicznego, skojarzycie fakty na temat przodków Ireny? Proszę, pomóżcie nam!

Dopisujemy dalszy ciąg tej historii. Otrzymałem kolejny album ze zdjęciami rodzinnymi. Wszystkie teksty są autorstwa cioci pani Ireny, która to przekazała jej ten album.

Taka babcia była w Jałcie ... Niestety, żadnych dat, więc możemy tylko przypuszczać, że zdjęcia zostały zrobione w latach, kiedy poznała i zbliżyła się do jego dziadka.Księżniczka M.V.Bariatinska jak się spodziewałam, kierowałam się jedynie tekstem na odwrocie: "Podgórskiemu w dowód pamięci 10 czerwiec, 1918 Uch-Cham". Ale pewności nie było co do tej krymskiej historii. Na nowy kierunek poszukiwań skłoniła mnie jedna z pocztówek dziadka Michaiła ... Więc nie było innych portretów księżnej. W prawym górnym rogu - Rzym, 1927, na dole - w młodości, 1900Pierwsze zdjęcie pochodzi z roku 1900, drugie z Rzymu ( portret) z 1927, dolne zdjęcie pochodzi z lat młodości księżnej.


Wróćmy do historii naszej rodziny. Oto on, nasz dziadek Anastazy Podgórski w szpitalu księżnej Bariatyńskiej. Z lewej na oderwanej części zdjęcia, była ona sama, tak pamiętam to z dzieciństwa. Z tą oderwaną częścią zdjęcia wiąże się ciekawa historia. Podobno ktoś z personelu nie życzył sobie obecności dziadka przy księżnej i oderwał ten kawałek fotografii.Kolejne zdjęcie Anastazego z Jałty.Portret Anastazego ( koloryzowany). Portret dziadka z jego pobytu w Jałcie. Został koloryzowany później, wisiał w naszym domu obok portretu mamy i babci.Stronica z albumu babci z własnoręcznie wykonaną kartką świąteczną od dziadka.

Pora na zdjęcia rodzinne. Na tej fotografii Anastazy z żoną w roku 1926, na drugim zdjęciu moja rodzina z ciocią Walą ( Walentyna). Ostatnie dwa zdjęcia pochodzą z około 1930 roku.Ostatnie zdjęcie zrobione latem 1937 roku w Lebiedynie na łące, wtedy, kiedy jeszcze byliśmy ostatni raz razem. Nie wiedzieliśmy, jaka czeka nas przyszłość. Moja mamma kończąc fabryczną szkołę, poszła do pracy. Ojciec regularnie pisząc do niej, starał się podtrzymać ją na duchu. Jak widać na zdjęciu, syn- podrostek a w przyszłości wasz ojciec i dziadek a mój wujek Lusik ( Leonid) miał smykałkę do rodzinnego biznesu, jakim była hodowla królików.Jest kolejny wątek naszego genealogicznego "śledztwa". Otóż mamy metrykę ślubu Eleonory Podgórskiej z Rajmundem Lubnauerem z 1930 roku i wynika z niej, że mieszkali w Zgierzu przy ul. Piłsudskiego 6. Dziś jest to prawdopodobnie ul. Długa. Szukam od jakiegoś czasu kontaktu z osobami z rodziny Lubnauer. Mam nadzieję, że to się w końcu uda.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Gorąco polecam moim czytelnikom artykuł o plut. Józefie Pławskim, który umieściłem w dziale "Artykuły"- LinkSerdecznie zapraszam do przeczytania, bo naprawdę warto!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Przedstawiam ciekawy wykaz osób z rodziny Pławskich, którzy byli zesłani przez carską Rosję za udział w powstaniu 1863 roku.
Tekst jest po rosyjsku, jak znajdę czas to go przetłumaczę.

Плавский Адам
(1863) участник Польск.восстания. Однодворец Слуцкого уезда Минской губернии В 1864 как полит.преступник по суду лишен прав состояния и имущество конфисковано в казну

Плавский Александр
(1863) участник Польск.восстания. дворянин Слонимского уезда Гродненской губернии В 1864 как полит.преступник по суду лишен прав состояния и имущество конфисковано в казну

Плавский Александр
(1868) в 1868 дворянин Ковенской губ., сослан с лишением прав поселение, находился в Тобольской губ. в 1868 г. выехал в Костромскую губ., участник Польск.восстания 1863-64гг., сосланный в Сибирь

Плавский Андроник
ин.Афанасий (1855) в 1855 выпускник СПб.Духовной академии иеродиакон (Литовская дух.семинария)

Плавский Андроним
ин.Афанасий (--1904,†Новгород-Северский, Спасск.м-рь) архимандрит, магистр

Плавский Антон Степанович
(1878,Польша---1938.09.03) поляк, образование: начальное, б/п, плановик в управлении Торгового порта, житель: г.Владивостоке. Арест: 1938.07.17 Осужд. 1938.08.15 Комиссия НКВД. Обв. в шпионской деятельности Расстр. 1938.09.03. Место расстрела: г.Владивосток Реаб. 1964.11.23 определением Военного Трибунала, основание: реабилитирован [База данных о жертвах репрессий Приморского края]


Плавский Владимир Антонович
(1906,Владивостока---1938.09.08) русский, образование: среднее, б/п, техник проектного отдела Дальстройвода, житель: г.Владивостоке. Арест: 1938.07.16 Осужд. 1938.08.15 Комиссия НКВД. Обв. в шпионской деятельности Расстр. 1938.09.08. Место расстрела: г.Владивосток Реаб. 1959.04.06 определением Военного Трибунала, основание: реабилитирован [База данных о жертвах репрессий Приморского края]

Плавский Владимир Филиппович
(1914,Московская обл.,Сиговино--) заведующий внешкольной работой, школа 44 СОНО, житель: Москва, Соболевский пер., 12, 2 [Книга памяти Московской обл.]

Плавский Вячеслав Станиславович
(1881--1938.03.03 в Вашингтоне) В службе и классном чине с 1911. Коллежский асессор, морской врач. В эмиграции в США. Ум. 1938.03.03 в Вашингтоне. [Волков С.В. Офицеры флота... М.,2004]

Плавский Григорий Игнатьевич
(1910.11.28--,2001) на 2001 житель: г.Новосибирск, Заельцовский р-н, Кропоткина 128/3 кв.222

Плавский Евгений Александрович
(1895--,1914) Морской корпус 1914. Мичман. В эмиграции в Польше, капитан 1-го ранга польского флота. Ум. 1972 в Ванкувере (Канада) [Волков С.В. Офицеры флота... М.,2004]

Плавский Егор Иванович
(1887,Новосибирская обл.--,1930) Осужд. 1930.09.09. Обв. кулики. Постановление СНК и ЦИК СССР от 1930.02.01 Приговор: спецпоселение в Томской обл. [Данные УВД Томской обл.]

Плавский Ежи Эдвардович
(1926--,1944) поляк, (в 1944/49?) интернирован в лагерь НКВД у г.Боровичи Новгородск.обл. (лагерь военнопленных №270) [www.memo.ru/history/POLAcy/vved/]

Плавский Иван
(1863) участник Польск.восстания. Дворянин Гроденского уезда Гродненская губерния В 1864 как полит.преступник по суду лишен прав состояния и имущество конфисковано в казну

Плавский Иван Иванович
(1909) в 1909 подпоручик пехоты [Общ.сп.офиц. на 1909. См. раздел <Библиотека>]

Плавский Иосиф
(1863) участник Польск.восстания. Дворянин Слонимского уезда околицы <Слоутичи> Гродненская губерния В 1864 как полит.преступник по суду лишен прав состояния и имущество конфисковано в казну

Плавский Иосиф Адамович
(1899,Барановичский, Барановичский, Утес--) поляки, образование: неграмотн., житель: Барановичская обл.,Ляховичский, Утес Приговор: приб. на спецпоселение в Архангельскую обл. 27.02.40, Виноградовский р-н, Шундозеро [База данных <Польские спецпереселенцы в Архангельской обл.>]

Плавский Казимир Викентьевич
(1913,Брест-Литовская губ., Кобринский, Дворище--) поляки, образование: Низш., житель: Брестская обл.,Кобринский, Дворище Приговор: приб. на спецпоселение в Архангельскую обл. 24.02.40, Плесецкий р-н, Островский. Осв. со спецпоселения по амнистии 1941.12.19 [База данных <Польские спецпереселенцы в Архангельской обл.>]

Плавский Михаил Михайлович
(1909) в 1909 тт.-капитан артилл.бригады [Общ.сп.офиц. на 1909. См. раздел <Библиотека>]

Плавский Николай Адамович
(1904,Барановичский, Барановичский, Утес--) поляки, образование: неграмотн., житель: Барановичская обл.,Ляховичский, Утес Приговор: приб. на спецпоселение в Архангельскую обл. 27.02.40, Виноградовский р-н, Шундозеро [База данных <Польские спецпереселенцы в Архангельской обл.>]

Плавский Осип
(1862) мещан.?-г.Вильно выпуск.I-гимназии(1862)

Плавский Петр Марьянович
(1912.01.20,Львовск.обл.,г.Дрогобыч--,1998) на 1998.11.19 житель: Украина Львовск.обл.,г.Дрогобыч

Плавский Семен Николаевич
(1874,Тульская обл.,Воловский р-н,с.Щелкуново---1937.12.06) Расстр. 1937.12.06 [Книга памяти Тульской обл.]

Плавский Станислав
(1845--,1869) участник Польск.восстания. Находился под надзором в Казанской губернии . Приговор: <за участие в мятеже. Проживал в Казани 23 октября 1869 г. из Енисейска. Пособие не получает. Холост. На основании манифеста от 25 мая 1868 г. получил право повсеместного проживания в Казанской губернии и избрал Лаишев, где над ним с 11 октября 1869 г. установлен секретный бессрочный надзор. [Павлов В.А. Польск.полит.ссылка в Казанск.губ-нии в 2-пол.XIXв.]

Плавский Станислав
(1863) участник Польск.восстания. мещанин г.Новогрудк. Минской губернии В 1864 как полит.преступник по суду лишен прав состояния и имущество конфисковано в казну

Плавский Станислав
(1891) мещан.?-г.Вильно выпуск.II-гимназии(1891) 8уч.лет

Плавский Степан Фазиянович
(1907,Вилейская губ., Дисненский, Замаш--) поляки, образование: Низш., житель: Барановичская обл. Приговор: Приб.на спецпоселение в Архангельскую обл. 08.03.40, Шенкурский р-н, Россохи. Осв. со спецпоселения по амнистии 1941.09.08 [База данных <Польские спецпереселенцы в Архангельской обл.>]

Плавский Феликс Винцентович
(1929--,1944) поляк, (в 1944/49?) интернирован в лагерь НКВД у г.Боровичи Новгородск.обл. (лагерь военнопленных №270) [www.memo.ru/history/POLAcy/vved/]

Плавский Фридрих Болеславович
(1905,1909) в 1909 подполковник крепостн.артиллерии, выпускник в 1905 Михайловской артиллерийской Академии [Общ.сп.офиц. на 1909. См. раздел <Библиотека>]

Плавский Цезарий
(1838--,1868) 30 лет, дворянин, сослан без лишения прав на жительство, с 1865 г. находился в Омске, участник Польск.восстания 1863-64гг., сосланный в Сибирь

Плавский Чеслав-Михаил Михайлович
(1877) в 1877 подполковник ком. 6 бат. в гренадерской Артиллерийской бригаде участник битвы под Плевной 1877.11.28

Плавский Эдуард
(1861) в 1861 герба Елчанин пожалован дв.гербом 1861.10.24

Плавский Эдуард
(1870--1908.08.12,†Воронеж,Немецкое/Чугуевск.кл-ще) Дворянин (римско-кат. вероисп.) <Метрическая книга костела-3, л 240>. [Акиньшин А.Н. Воронежск.некрополь. В.2. СПб.,2002]

Плавский Юзеф
(1863) участник Польск.восстания. Шляхтич Слонимского уезда Гродненской губернии В 1864 как полит.преступник по суду лишен прав состояния и имущество конфисковано в казну.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oto ciekawa nota biograficzna dotycząca Józefa Pławskiego:
Józef Pławski (ur. 20 lutego 1904 roku w Glebowcach, zm. 31 marca 1945 roku w Castro Caro (Włochy)) – ogniomistrz (staff-sergeant).
Urodził się w dniu 20 lutego 1904 roku w rodzinie Józefa i Zofii (z d. Leśkiewicz). Miał dwoje rodzeństwa: siostrę Marię i brata Feliksa. W latach 1920-1927 uczęszczał do Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. Hetmana Karola Chodkiewicza w Lidzie. W ramach nauki w Gimnazjum, w latach 1925-1927 uczęszczał do Hufca Szkolnego prowadzonego przez Dowództwo Rejonu Przysposobienia Wojskowego 77 Pułku Piechoty. W okresie 1 grudnia 1927 - 9 marca 1928 uczęszczał do Szkoły Podoficerskiej Samodzielnego Dyonu Artylerii Przeciwlotniczej Nr 3, którą ukończył z wynikiem celującym (lok. 1/22) i otrzymał nominację na stopień kaprala. Począwszy od 1 listopada 1929 pracował w Zarządzie Gminnym w Wasiliszkach (pow. Szczuczyn), a następnie w Zarządzie Gminnym w Szczuczynie na stanowisku drogomistrza. Decyzją Prezesa Rady Ministrów Sławoja Składkowskiego, z dnia 30 sierpnia 1938 roku, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W dniu 5 stycznia 1939 roku został powołany na stanowisko Komendanta Koła Związku Rezerwistów w Szczuczynie.

W dniu 18 listopada 1939 roku Józef Pławski poślubił Leonardę Jagielnicką (córkę Józefa i Heleny z d. Skobejko). Ze związku tego narodziła się córka Zofia (ur. 11 października 1940 roku).
Po wkroczeniu armii sowieckiej na terytorium Polski, został aresztowany w dniu 23 marca 1940 za działalność w polskim Związku Rezerwistów i wyrokiem z dnia 25 listopada 1940 roku (Приговорен: ОСО 25 ноября 1940 г., обв.: 74 УК БССР) skazany na 8 lat poprawczego obozu pracy (obozu pracy przymusowej). Zesłany na Syberię do miasta Iwdiel (obwód świerdłowski) - ponad 3 000 km od domu rodzinnego. Do obozu przybył w dniu 24 kwietnia 1941 roku. Na mocy zawartego w dniu 30 lipca 1941 roku układu Sikorski-Majski i tzw. amnestii dla obywateli polskich z Rzeczypospolitej: zesłanych, uwięzionych w więzieniach śledczych NKWD i deportowanych do obozów koncentracyjnych, w dniu 29 sierpnia 1941 roku został zwolniony z obozu pracy przymusowej. Rehabilitowany 26 kwietnia 1989 roku przez Prokuratora Obwodu grodzieńskiego.
Po kolejnej bardzo długiej wędrówce (ponad 3.500km), dotarł do Dżalalabadu (Kirgistan), gdzie w dniu 24 lipca 1942 roku został przyjęty w szeregi Armii Andersa formowanej w Kirgistanie, z przydziałem do 5 Dyonu Artylerii Przeciwlotniczej, wchodzącego w skład 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Razem z Armią Andersa przeszedł cały szlak bojowy, począwszy od ewakuacji z terenów ZSRR, przegrupowanie przez Iran do Iraku. Brał udział w formowaniu 5 Kresowej Dywizji Piechoty, w przegrupowaniu oddziałów do Palestyny, do Egiptu oraz na półwysep Apeniński. Brał udział we wszystkich działaniach 5KDP na terenie Włoch, w tym w walkach pod Monte Cassino. Józef Pławski zginął w wypadku motocyklowo-samochodowym w dniu 31 marca 1945 roku w okolicach Castro Caro (prowincja Forli) i został pochowany na kwaterze polskiej cmentarza w Castro Caro. Po wojnie szczątki Józefa Pławskiego zostały przeniesione na Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii-San Lazzaro di Savena (Włochy).

Odznaczenia:
Odznaka pamiątkowa 3-go Pułku Artylerii Ciężkiej im. Stefana Batorego (25.10.1932 )
Brązowy Medal za Długoletnią Służbę
Odznaka Związku Rezerwistów (15 sierpnia 1938)
Brązowy Krzyż Zasługi (30 sierpnia 1938)
Krzyż Honorowy Leona XIII
Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino
Odznaka pamiątkowa 5 Kresowej Dywizji Piechoty (14 sierpnia 1946)
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Polecam wszystkim serię fotografii z miejsc, gdzie mieszkali bądź nadal mieszkają Pławscy na Białorusi. Zdjęcia dostępne są na podstronie- "Tam mieszkali Pławscy".
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki współpracy z Panem Ryszardem, dowiedziałem się o Panu Józefie Pławskim z Gorzowa, który 9 maja br. skończył 105 lat!
Oto wywiad, który zamieszczono na portalu "Echo Gorzowa". Tekst wywiadu dostępny pod tym linkiem- Link

Ciekawostkę ( przynajmniej dla mnie ) jest fakt, że Pan Józef tak samo jak i mój dziadek, urodził się w Strzałowie w powiecie baranowickim, a urodził się 9 maja 1909 roku!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oto co pisze o swojej rodzinie moja krewniaczka z Baranowicz na Białorusi- Irina Pławska:

Pławski Ignacy, syn Ignacego, 1867 – 1930, on z żoną żyli we wsi Szczerbowo w lachowickim rejonie, pochowani na cmentarzu w Szczerbowie.
Mieli dwóch synów-
- Iwan ( Jan) Pławski, dat nie znam, on był starszy, wiosną pojadę na cmentarz i zobaczę. Jan miał dzieci:
-Anatolij, mieszkał w Doniecku na Ukrainie, umarł
- Ignat ( Ignacy), mieszkał w Ostrowie w lachowickim rejonie, umarł i tam pochowany
- Wiera, żyje we wsi Małysze w lachowickim rejonie
Józef Pławski syn Ignacego, ur. 05 maja 1910 roku, zmarł 09 stycznia 1991 roku, mój dziadek i ojciec mojego ojca.
Pławska Jekaterina córka Michała 06. 12. 1913 - 28. 01. 1986, jego żona i moja babcia, mama mojego ojca
pochowani na cmentarzu w Szczerbowie.
Dzieci Józefa:
- Pławski Michaił ur. 31 marca 1939 roku, mieszka w Baranowiczach
-Pławski Józef, ur. 14 marca 1941 roku, mój ojciec, także mieszka w Baranowiczach
-Pławska Maria, ur. 1946 r., zmarła w kwietniu 2002 roku, pochowana w Juszkowiczach w rejonie baranowickim
-Pławski Władymir, ur. 1951 r., mieszka w Lachowiczach, znam go z Odnoklassnikow
Dzieci Michaiła:
Aleksander, ur. 1967 r. w Baranowiczach
Władymir ur 1971 r. w Baranowiczach
Dzieci Józefa:
Irina ur. 1972 r. - to ja, ur. w Baranowiczach
Dzieci Marii:
Lilia i Walery urodzeni w Baranowiczach
Dzieci Władymira:
Aleksiej i Andriej, to moi kuzyni.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Pławscy z Motylewa
Pławscy ze Szczecina i okolic
Pławscy z Bogdańca
Pławscy na Białorusi.
Pławscy w USA
Smoleńscy Pławscy.
Pławscy z Połańca
Pławscy z innych regionów Polski
Strzałowo
Cmentarz w Strzałowie
Linki
Download
FAQ
Galeria

Kontakt
Szukaj
Kategorie Newsów

Informacje od moich korespondentów.
Tam mieszkali Pławscy.
Mapy.
Komentarze z bloga.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ankieta
Brak zawartości dla tego panelu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


historicus.pl.tl Poznaj prawdę o nowym porządku świata >> Genealogia, herbarz, poszukiwania przodków Create your own banner at mybannermaker.com!

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie