dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona rodziny Pławskich.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Pławscy z Motylewa ˇ Pławscy z Bogdańca ˇ Pławscy na Białorusi. ˇ Pławscy w USA ˇ Linki ˇ Download ˇ ˇ Kategorie Newsów ˇ
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ostatnie Artykuły
O Józefie Pławskim.
Zapomniane zapiski.
Pławscy z Glebowców.
Rodzina z Pławskich.
Rosyjski ślad.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Moje drzewo
drzewo genealogiczne
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze z bloga
Tutaj treść linku.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Tym razem nie o Pławskich, ale o Podgórskich. Postanowiłem wykorzystać moją stronę i sporą jej popularność w uzyskaniu pomocy naszej rodaczce Irenie Kotlarovej z domu Podgórskiej, która obecnie mieszka na Ukrainie. Ma czysto polskie korzenie, jej przodkowie i zagubiona rodzina jeszcze w latach 30- tych XX wieku zamieszkiwała w Zgierzu.
Przeczytajcie jej przejmującą historię. Mam nadzieję, że wspólnie odnajdziemy jej krewniaków ze Zgierza. Warto wynagrodzić te kobietę za jej determinację.

Jestem Irena Podgórska. Treść mego zlecenia polega na tym, że ja żyjąc długi czas w Ukrainie staram się odnaleźć swych krewnych, którzy żyją w Polsce.
Wskazane poniżej wiadomości były otrzymane mną z archiwum urzędu SBU obwodu sumskiego i są właściwie poświadczone.
Mój pradziadek – Anastazy Podgórski, imię ojca Rafał, urodzony w 1891 roku w Zgierzu, Łódzkiego województwa, był obywatelem Polski. Narodowość – polska.
Polskie pochodzenie Podgórskiego Anastazy potwierdza się dowodem od 2 grudnia 1926 roku Jałtańskiego Polskiego Domu, pod ochroną którego w ten czas byli obywateli Polski. W tym czasie mój pradziadek znajdował się tam jako żołnierz, który trafił do szpitalu po zranieniu. Tam on poznał moją prababcie, zakochał się w nią i ożenił się z nią.
Do 7 sierpnia 1937 roku pradziadek pracował jako kierownik działu tartaku współdzieleni „Nowy pobyt” miasta Łebedyn obwodu sumskiego. Gdzie mieszkał z żoną, dwoma córkami i synem, Leonidem, który jest moim dziadkiem.
Na początku 1937 roku mój pradziadek otrzymał list od swej siostry, która mieszkała w Polsce. Żeby otrzymać pomoc od swych krewnych, mój pradziadek pojechał do konsulatu RP w Charkowie.
7 sierpnia 1937 roku mój pradziadek został aresztowany przez trzech komisarzy Komisariatu Ludowego Spraw Wewnętrznych ZSRR w obwodzie charkowskim i skazany za art. 54 p. 10 „a” jako obywatel, który czynił szpiegowskie działania na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z wyrokiem 22 października 1937 roku mój pradziadek został rozstrzelany.
W latach 50 zeszłego wieku była druga próba naszych krewnych z Polski odnaleźć nas. Mój dziadek Leonid Podgórski, w ten czas obejmował kierowniczą posadę w służbie państwowej miasta Łebedyn. Pracownicy NKWD uporczywie rekomendowali zrezygnować ze związków rodzinnych w Polsce. Mój dziadek był zmuszony to uczynić by obronić siebie i swoją rodzinę od późniejszych represji ze strony NKWD.U mego pradziadka w Rzeczypospolitej Polskiej zostali siostry i bracia: Ceta, Eleonora, Feliks i Bronisława Podgórscy.
Dodatkowa informacja o członkach rodziny mego pradziadka.
W rodzinie Rafała Podgórskiego i Teresy Olszańskiej było 5 dzieci to:
- Podgórska Ceta – data urodzenia mi jest nie wiadoma;
- Podgórski Anastazy – 3(15).01.1891 – mój pradziadek;
- Podgórska Eleonora – 30.03(11.04).1893;
- Podgórski Feliks – 02(14).01.1896;
- Podgórska Bronisława – 20.08(01.09).1898.
Moi rodzice i ja jesteśmy dumni, że jesteśmy potomkami Podgórskich, i chcemy odnaleźć swych krewnych ze strony dziadka i pradziadka, którzy w dzisiejszych czasach podobnie również żyją w Zgierzu, Rzeczpospolita Polska.
W związku z powyższym proszę państwa o pomóc w odnalezieniu krewnych oraz rozpatrzenia możliwości uzyskania informacji o miejscu ich zamieszkania. "

Jeszcze może dodam drugi list:
" Narodził się Anastazy Podgórski 9 stycznia 1891 roku w Zgierzu, wg archiwów miał on 3 siostry- Cetę, Bronisławę, Eleonorę i brata Feliksa. Jednak podczas przesłuchania w 1936 roku przyznał się do pozostałego rodzeństwa- Zofii, Apolonii, Marii, Stefana i Romana.
Studiował w Łodzi dekoratorstwo, jeździł do Francji na staż. Później dostał się do wojska do 130 Pułku Chersońskiego. Został ranny i wysłał do szpitala Alexandra III w Jałcie. Tam poznał księżną Bariatyńską, która się nim opiekowała. To ona poznała go ze swoją pomocnicą Marią i doprowadziła w efekcie do ich ślubu.
W 1920 r. Został aresztowany jako szpieg przez Polskę. Ale moja babcia Maria wykupiła go dzięki wstawiennictwu księżnej. Potem przeniósł się do rodzinnego miasta babci Lebiedina w obwodzie sumskim.
Jego krewni z Polski konsekwentnie pomagali mu, wysyłali paczki z zywnością i innymi produktami. W 1936 roku jego rodzina oświadczyła, że na ich ziemi będzie przebiegała linia kolejowa i oni chcą wykupić tam ziemię. On zgodził się na to. Po tym wyjechał do Charkowa do polskiej ambasady Co tam się wydarzyło, tego nie wiemy, bo pradziadek nigdy o tym nie rozmawiał. Po 6 miesiącach został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Polski. Więcej nikt go już nie widział.
On miał dwie córki- Walentynę i Eleonorę a także syna Leonida ( Lucjana) mojego dziadka. Leonid miał córkę Ludmiłę i Władimira ( Włodzimierza ) mojego ojca. Walentyna nie miała dzieci, a Eleonora urodziła córkę Halinę, która niestety, nie miała dzieci.
Rok temu otrzymałam dostęp do ksiąg archiwum NKWD. Otrzymałam zapisy dotyczące mojego pradziadka Anastazego i uznałam, że został rozstrzelany 11 sierpnia 1937 roku w Charkowie. Jednakże jest drugi dokument w którym napisane jest, że był zesłany na 10 lat i zmarł w 1942 roku.
W innym protokole, ale także na podstawie tego co mówiła babcia-jego brat posiadał tartak. Inny był rolnikiem, a trzeci był właścicielem ziemi z ogrodem. Były też zdjęcia krewnych z Polski. Jak zeskanuję to wyslę.W latach 50-tych mój dziadek pochodził z KGB i powiedział, że jego krewni dążą do Polski (zamówienie do ambasady). Ale przyznać się do swojej rodziny w Polsce nie mógł, gdyż groziło mu niebezpieczeństwo dla własnej rodziny. To wszystko. Dziadek i cała jego rodzina, to jest bardzo trudne do zniesienia. Tak bardzo chciałabym to wszystko odkryć i poukładać."
W międzyczasie pani Irena otrzymała odpowiedź z łódzkiego archiwum, którą tu publikuję.
Teraz jakie podjąłem działania? Napisałem kilka ogłoszeń na stronach i forach w Zgierzu, do tego wysłałem pismo do USC w tym mieście, rozesłałem tez kilka wiadomości do różnych Podgórskich ze Zgierza. Efekt na razie mizerny.
Teraz moja prośba do Was o rady i sugestie- czy jest jakaś szansa czy punkt zaczepienia, aby znaleźć potomków jej przodków w Zgierzu?

Jest dalszy ciąg tej historii. Pani Irena przesłała mi całą serię zdjęć od kuzynki swojej mamy. Sa to przepiękne zdjęcia rodzinne w większości z lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

Ale przedtem drzewo genealogiczne rodziny Podgórskich.

Image and video hosting by TinyPic

Pierwsza Fotografia- Eleonora Podgórska.

Image and video hosting by TinyPic
I dedykacja z drugiej strony:

Image and video hosting by TinyPic

Feliks Podgórski.

Image and video hosting by TinyPic

Dedykacja z tej fotografii:

Image and video hosting by TinyPic

Fotografia Feliksa z żoną:

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Eleonora Podgórska, podpisywała się jako Leocha:

Image and video hosting by TinyPic

Napis na odwrocie:

Image and video hosting by TinyPic

Fotografia Zofii:

Image and video hosting by TinyPic
I podpis:

Image and video hosting by TinyPic

Mała Grecia ( Greta?)
Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Maria ( Marycha) Nostkowa( ?) bratowa Feliksa?
Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Mały Piotrus

Image and video hosting by TinyPic

Dedykacja na zdjęciu z Piotrusiem.

Image and video hosting by TinyPic

Wszystkie te fotografie Irina otrzymała od swej rodziny ze Zgierza.
Kolejna rzecz- moi znajomi z grupy Genealodzy na Facebooku podpowiedzieli mi, że na pabianickim cmentarzu znajdują się stare groby Podgórskich związanych prawdopodobnie z ta rodziną. Miał być tez pochowany i Feliks podgórski. Okazało się, że nie ma tam jego grobu. Córka mojej kuzynki zrobiła kilka zdjęć tych grobów. Okazało się, że są tam pochowani- Janina Podgórska i malutkie dziecko, Małgorzata, żyjąca tylko 12 dni.
Oto te fotografie:

Krzyżyk w miejscu pochowanej małej Małgosi.

Image and video hosting by TinyPic

Grób Janiny Podgórskiej. Niestety, napis jest mało czytelny.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Wg mojej cioci, która widziała nagrobek Janiny, widnieje tam słabo widoczny napis iż zmarła 18 czerwca, sierpnia lub września 1953 lub 1963 roku.
I to właściwie wszystko co wiemy.
Apeluję do wszystkich, szczególnie do mieszkańców Zgierza- pomóżcie nam odnaleźć rodzinę Ireny. Może po obejrzeniu tych fotografii i drzewa genealogicznego, skojarzycie fakty na temat przodków Ireny? Proszę, pomóżcie nam!

Dopisujemy dalszy ciąg tej historii. Otrzymałem kolejny album ze zdjęciami rodzinnymi. Wszystkie teksty są autorstwa cioci pani Ireny, która to przekazała jej ten album.

Taka babcia była w Jałcie ... Niestety, żadnych dat, więc możemy tylko przypuszczać, że zdjęcia zostały zrobione w latach, kiedy poznała i zbliżyła się do jego dziadka.Księżniczka M.V.Bariatinska jak się spodziewałam, kierowałam się jedynie tekstem na odwrocie: "Podgórskiemu w dowód pamięci 10 czerwiec, 1918 Uch-Cham". Ale pewności nie było co do tej krymskiej historii. Na nowy kierunek poszukiwań skłoniła mnie jedna z pocztówek dziadka Michaiła ... Więc nie było innych portretów księżnej. W prawym górnym rogu - Rzym, 1927, na dole - w młodości, 1900Pierwsze zdjęcie pochodzi z roku 1900, drugie z Rzymu ( portret) z 1927, dolne zdjęcie pochodzi z lat młodości księżnej.


Wróćmy do historii naszej rodziny. Oto on, nasz dziadek Anastazy Podgórski w szpitalu księżnej Bariatyńskiej. Z lewej na oderwanej części zdjęcia, była ona sama, tak pamiętam to z dzieciństwa. Z tą oderwaną częścią zdjęcia wiąże się ciekawa historia. Podobno ktoś z personelu nie życzył sobie obecności dziadka przy księżnej i oderwał ten kawałek fotografii.Kolejne zdjęcie Anastazego z Jałty.Portret Anastazego ( koloryzowany). Portret dziadka z jego pobytu w Jałcie. Został koloryzowany później, wisiał w naszym domu obok portretu mamy i babci.Stronica z albumu babci z własnoręcznie wykonaną kartką świąteczną od dziadka.

Pora na zdjęcia rodzinne. Na tej fotografii Anastazy z żoną w roku 1926, na drugim zdjęciu moja rodzina z ciocią Walą ( Walentyna). Ostatnie dwa zdjęcia pochodzą z około 1930 roku.Ostatnie zdjęcie zrobione latem 1937 roku w Lebiedynie na łące, wtedy, kiedy jeszcze byliśmy ostatni raz razem. Nie wiedzieliśmy, jaka czeka nas przyszłość. Moja mamma kończąc fabryczną szkołę, poszła do pracy. Ojciec regularnie pisząc do niej, starał się podtrzymać ją na duchu. Jak widać na zdjęciu, syn- podrostek a w przyszłości wasz ojciec i dziadek a mój wujek Lusik ( Leonid) miał smykałkę do rodzinnego biznesu, jakim była hodowla królików.Jest kolejny wątek naszego genealogicznego "śledztwa". Otóż mamy metrykę ślubu Eleonory Podgórskiej z Rajmundem Lubnauerem z 1930 roku i wynika z niej, że mieszkali w Zgierzu przy ul. Piłsudskiego 6. Dziś jest to prawdopodobnie ul. Długa. Szukam od jakiegoś czasu kontaktu z osobami z rodziny Lubnauer. Mam nadzieję, że to się w końcu uda.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Pławscy z Motylewa
Pławscy ze Szczecina i okolic
Pławscy z Bogdańca
Pławscy na Białorusi.
Pławscy w USA
Smoleńscy Pławscy.
Pławscy z Połańca
Pławscy z innych regionów Polski
Strzałowo
Cmentarz w Strzałowie
Linki
Download
FAQ
Galeria

Kontakt
Szukaj
Kategorie Newsów

Informacje od moich korespondentów.
Tam mieszkali Pławscy.
Mapy.
Komentarze z bloga.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ankieta
Brak zawartości dla tego panelu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


historicus.pl.tl Poznaj prawdę o nowym porządku świata >> Genealogia, herbarz, poszukiwania przodków Create your own banner at mybannermaker.com!

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie